Fler mötesplatser för hemlösa i Stockholm

inlägg av Red den 6 mars 2012 · 0 reflexioner

Stora delar av frivilligsektorn som arbetar med att hjälpa hemlösa i Stockholm går nu samman i ett Upprop för bättre förutsättningar för de mest utsatta. Flera församlingar och frivilligorganisationer bjuds därför in till hearing i Immanuelskyrkan den 7 mars.

Huvudspåret är ett krav på fler mindre enheter i Stockholms innerstad som välkomnar hemlösa, såväl de som är skrivna i staden som de som saknar rätt till kommunalt stöd som t.ex de många EU-medborgare som lever och verkar i Stockholm.

En utlösande faktor för detta engagemang är effekterna av Ny Gemenskaps flytt från city till Västberga: Många andra verksamheter oroas över att redan hårt ansträngda dagöppna ställen för hemlösa nu får ännu fler besökare. Det är hög tid för ett initiativ för nya mötesplatser.

Läs mer här.

Lägg till reflexion

Alla kommentarer redigeras av ansvarig utgivare före publicering. Nedsättande eller på annat sätt kränkande material publiceras ej