I juni bjuder Seglora smedja åter in till författarsamtal i kyrkstugorna i Vitabergsparken. I år heter temat ”Vårt förakt för svaghet” och vi erbjuder samtal med fyra av Sveriges skarpaste pennor i de alltmer brännande frågorna om främlingsfientligheten.
Programmet löper klockan 11.30-13.00 varje dag. Vi erbjuder lunch till självkostnadspris.
11/6 – Magnus Linton – ”De hatade – om radikalhögerns måltavlor”
12/6 – Elisabeth Åsbrink – ”Och i Wienerwald står träden kvar”
| Elisabeth Åsbrink är en svensk journalist och författare. Hon arbetar med nyhets-, samhälls- och kulturjournalistik på Sveriges Television. I augusti förra året utkom hon med den Augustprisbelönade boken Och i Wienerwald står träden kvar, en bok som väckte stor uppmärksamhet. Den baseras på över 500 brev skrivna till en pojke som flydde till Sverige 1939, undan nazisterna. |
13/6 – Anna Lena Lodenius – ”Krutdurk Europa”
14/6 – Niklas Orrenius – ”Sverige forever in my heart: Reportage om rädsla, tolerans och migration”
Niklas Orrenius har tidigare varit reportagejournalist på Sydsvenskan, men är idag journalist på Expressen. Han har gjort sig känd för sin långa rapportering om Sverigedemokraterna, och har nominerats både till Stora journalistpriset och Guldspaden. Boken Sverige forever in my heart är en stimulerande och nära skildrad reportagebok om intolerans i Sverige.















Comments on this entry are closed.