Rättfärdigheten lyder inga lagar

inlägg av Red den 13 augusti 2012 · 1 reflexion

Varje vecka publicerar Seglora smedja en bibelmeditation av Arne Carlsson, i samarbete med Uppsala Missionskyrka.

Vecka 33, 2012

Nu har Gud uppenbarat en rättfärdighet som inte beror av lagen men som lagen och profeterna har vittnat om – en rättfärdighet från Gud genom tron på Jesus Kristus, för alla dem som tror. ”

Rom 3:21-28

Veckans reflex

Hyckleri framkallar allmänhetens fördömande och är grogrund för mediadrev vare sig det gäller restaurangnotor eller sexuella övertramp. Hyckleri handlar om att vilseleda andra med avseende på ens egentliga motiv eller moraliska principer. Att vi som flockas runt mediadrevet och våra flitiga aktörer som släpar fram de skyldiga till schavotten kan vara sykofanter, som för egen vinnings skull sätter rubrikerna på andras felsteg, är inget vi betänker. Inte heller vill vi se att det finns ett viss mått av hyckleri i dagens offentliga debatt där alla egennyttiga förslag måste framställas som om de rörde allmänintresset.

Mediadrevet förlitar sig på att allmänheten känner till både de skrivna och de oskrivna lagarna, väl medvetna om att domen är lika definitiv oavsett vilka lagar som överskrids. Om det finns lagbrott mot skrivna och oskrivna lagar så finns det också skrivna och oskrivna lagar. Våra domar över hyckleriet gör oss inte rättfärdiga men skvallrar om att vi är medvetna om lagens krav och i fruktan för domarna söker rättfärdiggöra våra handlingar genom motiv som rimmar med lagen.

Läs hela bibelmeditationen här.

Reflexioner
1 Jan Liljeteg 16 september 2012 kl 11:29

på ordet rättfärdighet!
vad innebär rättfärdighet!
svar enkel betyder rättfärdighet?

Comments on this entry are closed.