Svenska kyrkan stöder Palestina

inlägg av Red den 31 oktober 2012 · 1 reflexion

Israels bosättningar i ockuperade områden skapar stora överskott av jordbruksprodukter som exporteras till EU. -Ursprungsmärk produkter från illegala bosättningar, skriver ledningen för Svenska kyrkan idag.

Idag skriver Ärkebiskop Anders Wejryd och Strängnäs biskop Hans-Erik Nordin på Aftonbladets debattsidor. Med anledning av den nyutkomna rapporten Trading away peace som utkommit i samarbete med bland andra Diakonia, visar de på det djupt orättfärdiga i att EU stämplar israeliska bosättningar som olagliga, och samtidigt handlar fritt med dessa bosättningar.

Seglora smedja erfar även att det ska läggas förslag på kyrkomötet i november att Svenska kyrkan ska uppmana regeringen att erkänna staten Palestina. Det är en glädjande utveckling att Svenska kyrkan tydligt tar ställning för fred och utveckling i regionen.

Reflexioner
1 Dessa mina minsta bröder 31 oktober 2012 kl 21:02

Bra att ni biskopar går ut och debatterar. Förra vecka har det nya handelsprotokollet ACAA mellan Israel och EU godkänts i EU-parlamentet med 379 röster för och 230 mot. Israel belönas de med nya förmånliga avtal, utan att några motkrav har ställts, dags att ställa politikerna till svars.

Comments on this entry are closed.