Idag publicerar SvD Brännpunkt en replik från Seglora smedjas redaktör, Mattias Irving. Abortdebatten fortsätter, helt utan faktabakgrund, menar Mattias, och anklagar Marcus Birro för att förvirra med sin retorik: ”Genom att slarva med definitionerna och likställa rörelser med livstecken skapar man en pseudodebatt.”

Utdrag från svd.se

Medicinsk expertis bekräftar att inget sent aborterat foster är livsdugligt. Lungorna saknar viktiga funktioner, så fostret kan inte andas på egen hand. Hjärnan är också långt ifrån färdigutvecklad. Fastän den teoretiska kapaciteten finns för sinnesförnimmelser så är perceptionen inte utvecklad och neurologiskt sett finns det heller inget som tyder på att fostret har en jagupplevelse.

I Sverige stillar man inte fostret innan aborten. Det kan innebära att det aborterade fostret i sällsynta fall visar upp vad som kallas reflektoriska livstecken. Dessa är rörelser som beror av det autonoma nervsystemet. Redan mycket tidigt i graviditeten kan man till exempel observera fostrets hjärta slå och dess lungor röra sig, fastän det redan är försett med syre via navelsträngen.

Att ett foster tar andetag är alltså inte särskilt konstigt; så har det betett sig ända sedan tiden då lungorna först bildades.

Diskussionen om foster som visar livstecken handlar ytterst om var man drar en gräns mellan foster och människa. Abortmotståndarna har drivit den frågan i alla år. Men det handlar sällan om att räkna veckor. Förr eller senare väcks förslaget att helt enkelt utradera skillnaden mellan en cellklump och en människa.

Läs hela artikeln här